Störiga listan

Den här (störiga) listan har ploppat upp i mitt bloggflöde de senaste dagarna, finns att läsa bland annat här och här.

störiga listan

Vad är det absolut störigaste du vet?
Sär skrivningar. Folk som kommer för sent. Folk som alltid ska vara värst/bäst. Du säger att du har huvudvärk, men personen har minsann ont i nacken, ha inte sovit på flera dagar, katten är sjuk, tv:n gick sönder, hon föll på vägen till jobbet för cykeln var stulen… Ikeas instruktioner eller instruktioner överlag. Att öppna (plast)förpackningar.  Dubbelnamn, eller ännu värre, dubbelförnamn och efternamn. Svårt att bestämma sig much?

Vad tror du andra stör sig på med dig?
Jag är perfekt, det finns inget att störa sig på med mig 😉

Störigaste personlighetstypen på fest?
Folk som inte kan svara varken bu eller bä om de kommer eller inte. Eller folk som först tackar ja, för att i sista sekund tacka nej. Folk som kommer för sent. Försök planera mat och dryck där sedan. Morr!

Nånting du stör dig på i kollektivtrafiken?
Folk som inte ger plats utan ska envisas med att sitta vid mittgången och ha fönsterplatsen ledig för sin väska. Och du är tvungen att stå. Personer som sitter hela.jävla.bussresan och pratar högt i telefon. . Oj så många otrohetsaffärer, läkarbesök och skitprat som hinner avhandlas under en bussresa.

Andra offentliga platser där folk borde vara mindre störiga?
Jag måste nog hålla med Daniela här och säga flygfältet. Och folk som parkerar sin bil precis vid dörren till butiken. Okej, det är snö ute och du kanske inte ser var parkeringsrutorna är, men där är inte en plats.

Störigaste personen på kontoret?
Jag jobbar inte på kontor, men tänker arbetsplatser överlag… Folk som inte gör sin uppgift och man alltid är tvungen att täcka upp för dem. Folk som pratar skit om andra och förstör stämningen. Gnäller om ditten och datten och är alltid sura och inget är nånsin bra. Byt jobb då, för jag orkar inte höra på ditt prat mer!

Störigaste personen på internet?
Smygreklam. Nättroll. Anonyma kommentarer på forum som man aldrig skulle säga face to face.

Det mest irriterande ljudet?
Barnskrik på flygplan.

En grej du stör dig på med dig själv?
Att jag ältar och kan fundera på saker i oändlighet. Och att skjuter upp saker för att jag funderar för mycket fram och tillbaka…

Det störigaste en person kan göra på en dejt?
Jag dejtar inte, utan är lyckligt gift, men… Är du för sen är det big no no. Prata skit om sitt ex eller ännu värre, sin familj.

Det störigaste en person kan göra i ett förhållande?
Inte plocka upp efter sig. Ta sista pappret från toarullen och inte hämta nytt.

Nånting du stör dig på, vet att det är löjligt och borde sluta bry dig?
Dubbelnamn eller fåniga namn folk döper sina barn till.

Är det störigt att störa sig på grejer?
Varför skulle det vara det?

1

2 tankar kring ”Störiga listan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *