Gambia är ett land med många intressanta fåglar och är ett bra land för fågelskådning. Det fanns mycket fåglar på stranden att fota. Nästan överallt fanns det nåt roligt att fota, men vi hade inte alltid med den bättre kameran. Vissa bilder är därför tagna med bara mobilkameran. De allra flesta bilderna har Sam tagit.
Vårt hotell hade en birdpark där fåglar matades. En tidig morgon var vi där före frukosten, men vi såg mest duvor. Inte den mest spännande fågeln att se, vi hade nog sett mer intressanta fåglar på andra ställen i Gambia än i parken.
Det här var våra balkongkompisar. De bodde i en buske utanför vår balkong och klockan fem på natten började de väsnas.
Jag vet inte vad de flesta av fåglarna heter, jag har inte ens försökt ta reda på. Jag är inte såå intresserad av fåglar. Vissa var lätta att känna igen, till exempel gamen.
Andra var svårare att känna igen, men fina är de.
Nära vårt hotell fanns ett ställe som var populärt för fågelskådning. Det var vid floden, uppe på en bro. Där fanns ett litet torn man kunde klättra upp i, men vi fotade bara från flodbanken.
Pelikaner fanns de massvis av, dem kände till och med jag igen 🙂
De här tycker jag att ser ut som skarv, rätta mig ifall jag har fel.
När vi stod vid bron och fotade träffade vi på ett annat par som tog några bilder på oss också.
6